314. Hanna Posio - Korouoman kanjoni ja Eräkahvila

Hanna Posio, Pilvistä, akryyli kankaalle, 40x50, 2024, Hanna PosioHanna Posio, omakuva 2024, kuvaaja Marko PosioTaideprinttejä, Hanna Posio, 2025Sarvi korvakorut, koivuvaneri ja kirurginteräs, Hanna Posio 2025Magneetteja, koivuvaneria, Hanna Posio 2025

Katuosoite

Saukkovaarantie 35
97815 Posio

Puhelin

0405363584

Taidemuoto

Jalometalli ja korutaide, Muotoilu, Taidegrafiikka, Taidekäsityö, Taidemaalaus, Visuaalinen taide

Tietoa taiteilijasta/ryhmästä

Hanna Posio on kuvataitelija ja kuvittaja, jonka tuotantoa ovat maalaukset, sisustustuotteet, taideprintit, taidekortit, sisustustekstiilit ja korut. Taiteilija saa innoituksensa lappilaisesta luonnosta. Päätekniikoita ovat akryyli- ja akvarellimaalaus, sekä taidegrafiikka.

Ohjelma Taidekierroksen aikana

Konstrundanin aikana Korouoman eräkahvilan tiloissa ja pihapiirissä myynnissä Ateljee Lumimetsän taidetta ja taidetuotteita. Taiteilija esittelee omaa toimintaansa, ja kertoo kuinka taiteellinen luominen saa innoituksensa mm. lappilaisesta luonnosta. Sunnuntaina asiakkailla on mahdollisuus osallistua akvarellimaalauskurssille opastetusti Korouoman upeissa maisemissa. Materiaalit sisältyvät kurssimaksuun. Ruokailla voi Korouoman Eräkahvilassa, missä samaan aikaan on Lähiruoka -tapahtuma.


https://www.facebook.com/hannawposio/

Ajo-ohjeet

Rovaniemen tieltä käännytään Koppelojärventielle (n.3 km), jonka jälkeen käännytään Saukkovaarantielle. Saavutaan parkkipaikalle, josta kahvilaan onkin lyhyt kävelymatka.