301. Tiina Seppälä - Kuvataidetila Kakru

Tiina Seppälä, Näppituntuma, Kumihanskat, kipsi ja keraamiset laatat, 60x40x10cm, 2024, kuvaaja Tiina SeppäläTiina Seppälä taiteilijakuva, kuvaaja Juuso HaaralaTiina Seppälä, Toinen ihoni, Kipsi, pigmentit, akryylimuste, vaneri, emalivati ja -ämpäri, 100x100x50cm, 2024, kuvaaja Tiina SeppäläTiina Seppälä, Viimeiset vieraat, Darwi-massa, akvarelliväri, posliiniastiat, lusikat ja vaneri, 100x60x50cm, 2024,  kuvaaja Tiina SeppäläTiina Seppälä, Ammoniitin painauma, Kipsi, nestemäinen hiili, akryylimuste ja akryylimedium, 15x15x6cm, 2024, kuvaaja Tiina Seppälä

Katuosoite

Mäkelininkatu 41 LH
90100 Oulu

Puhelin

0445338001

Taidemuoto

Installaatio, Keramiikka, Veistos

Tietoa taiteilijasta/ryhmästä

Olen Kankaanpään Taidekoulussa (SAMK) opiskellut ja sittemmin Ouluun paluumuuttanut kuvanveistäjä. Teokseni ovat nykyään useimmiten, joko sarjallisia veistoksia tai pienistä osista koostuvia installaatioita. Käsittelen teoksissani esimerkiksi ympäristön ja sen eliöiden haavoittuvuutta, aikaa ja muutosta, käyttäen tehokeinoina usein materiaalin ja aiheen ristiriitaa. Rakennusaineina toimivat muun muassa keramiikka, paperi, betoni ja erilaiset kierrätysmateriaalit.

Ohjelma Taidekierroksen aikana

Esittelen työhuoneellani viimeaikaista taiteellista tuotantoani ja kerron tulevista projekteista ja näyttelyistä. Ateljeessamme Kuvataidetila Kakrussa työskentelee lisäkseni kuvataiteilija Kaisu Heikkilä. Meillä on omien työhuoneiden lisäksi myös yhteisiä tiloja, joissa on esillä molempien teoksia.
"Konstrundas farliga runda", työhuoneeni on osa TAIDEVAARA -työhuoneyhteistyötä. Muutaman korttelin päässä toisistaan sijaitsevat ateljeet tarjoavat monimuotoista taidetta neljältä kuvataiteilijalta.

Instagram: @tiinamiina_seppala

Ajo-ohjeet

Mäkelininkadun puoleisesta talon päädystä ulkoportaat alas.