59. Milja Hakkarainen

Hiien lintu, kierrätetty pelti, puu, 92 x 60 x 24 cm, 2023Milja Hakkarainen, kuvattu työhuoneella 2025Aljohauki, kierrätetty pelti, puu, maali, 50 x 60 x 50 cm, 2025Hiien lintu, kierrätetty pelti, puu, 92 x 60 x 24 cm, 2023Metsähinen, kierrätetty pelti, puu, 29 x 35 x 19 cm, 2023

Katuosoite

Punatuvantie 10A
00680 Helsinki

Puhelin

0503370594

Taidemuoto

Installaatio, Puu, Taidemaalaus, Veistos, Video- ja mediataide, Visuaalinen taide, Ympäristötaide

Tietoa taiteilijasta/ryhmästä

Olen Milja Hakkarainen, Kuvataiteilija YAMK. Työskentelen kuvanveiston, maalaustekniikoiden sekä liikkuvan kuvan ja äänen parissa. Teosteni lähtökohta on usein symbolit ja merkit kulttuuri- ja esihistoriasta sekä viittaukset alakulttuureihin. Luonnon muotokielen, äänimaailman, tuoksujen, värien ja toiminnan havainnoiminen toimivat oppaana työskentelyssä. Yhdistelen eri tekniikoita ja hyödynnän kierrätys- sekä luonnonmateriaaleja.
Minua kiinnostaa ihmisen ja luonnon välinen yhteys. Kuinka se on muuttunut vuosituhansien varrella ja voisiko yhteyttä luontoon vahvistaa taiteen keinoin.

Ohjelma Taidekierroksen aikana

Tervetuloa Huvikummuksikin kutsuttuun eriskummalliseen rintamamiestaloon rauhalliselle alueelle Itä-Pakilaan! Talossa asuu kuvataiteilija Milja ja hänen kumppaninsa sekä heidän 1-vuotias lapsi. Vierailulla pääset tutustumaan taiteilijan arkeen ja työskentelyprosessiin ja näet myös valmiita teoksia. Tiloissa on esillä työskentelyvälineitä, kuten erilaisia materiaaleja ja työkaluja, joita hyödynnetään taiteen tekemisessä.


Ajo-ohjeet

Omakotitalo valkoisen rivitalon takana. Käynti pienen pysäköintipaikan läpi.