112. Merihelena Leskinen - Galleria Fabrik

På skärgårdshavetSjunde vågen på Erstan 2022Merihelena Leskinen 2021Månen av AngelniemiSeglare 2021

Katuosoite

Taalintehtaantie 679
25900 Taalintehdas

Puhelin

+358400105183

Taidemuoto

Taidemaalus

Saavutettava liikuntarajoitteisille

Tietoa taiteilijasta/ryhmästä

Olen meritaidemaalari ja maalaan meren olemusta. Maalauksissani meri kuvaa elämää ja alus ihmistä aaltojen keskellä. Tekniikkani on öljymaalauksen kerrostekniikka kankaalle. Olen pitänyt yli 70 merinäyttelyä Suomessa ja ulkomailla. Päätin jo 9-vuotiaana, että maalaan isona merta, koska meri oli kauneinta mitä olin nähnyt. Istuin tuolla hetkellä syysmyrskyssä Suomenlahdella isän ohjaaman puisen purjeveneen vinossa istumalaatikossa ja ihailin vieressäni mylvivää merta.
10-vuotiaana aloitin pianonsoiton ja muusikon elämäni jatkui 30 vuoden ajan.
2004 purjehdin Atlantilla kuukauden mieheni kanssa. Valtameren aaltojen näkeminen ja kokeminen oli niin käänteentekevää, että pianonkoskettimet vaihtuivat samantien pensseleihin ja musiikki öljyväreihin.
Maalaan muistista kokemuksiani ja visioita väyliltä joilla olen purjehtinut. Olen elämäni aikana seilannut yli 50.000mpk. Meri on minun elementtini.

Ohjelma Taidekierroksen aikana

Tervetuloa Galleria Fabrikiin!
Esillä on merimaalauksia Merihelena Leskinen.
2-metrinen jättimerimaalaus Kaaosmeri - Suomenlahti on vihdoin valmis.

http://www.merihelena.fi, Facebook: fb merihelena leskinen

Ajo-ohjeet

Taalintehtaan vanha tehdaskompleksi sataman vieressä, kahden tiilipiipun välissä