61. Atelie Tiia Henriksson

Tiia Henriksson, Power, 100 x 150 x 4 cm, akryyli, 2023Tiia Henriksson, Se tunne kun haistat kuolleen läheisesi parfyymin tuoksun, 100 x 150 x 4 cm, sekatekniikka 2022Tiia Henriksson, Se tunne kun seisoo rakkaan ihmisen haudalla ja lintu lennähtää vierelle, 100 x 150 x 4 cm, sekatekniikka 2022Tiia Henriksson, Se kun joku sanoo: Olen ylpeä sinusta, 100 x 120 x 4 cm, Sekatekniikka, 2022Tiia Henriksson, Se tunne kun näet taideteoksen joka koskettaa sinua syvästi, 100 x 150 x 4 cm, Sekatekniikka, 2022

Katuosoite

Lämmittäjänkatu 6, kolmas kerros
00880 Helsinki

Puhelin

0401783659

Taidemuoto

Taidemaalus

Saavutettava liikuntarajoitteisille

Tietoa taiteilijasta/ryhmästä

Olen itseoppinut taiteilija joka aloitti maalaustaiteen tekemisen terapiana ystävän kehoituksesta, läheisen perheenjäsenen kuoltua. En ollut koskaan aiemmin pitänyt sivellintä kädessäni ja viimeisin kontaktini maalaamiseen oli varmaankin ollut sormivärit.

Sen jälkeen kun vedin ensimmäisen siveltimen vetoni kanvakselle en ole voinut lopettaa. Aluksi maalasin viikkoja miltein kellon ympäri. En voinut uskoa, että käsistäni pystyi syntymään jotakin sellaista mitä kanvaksella näin. Minulla ei ole ollut pienintäkään aavistusta, että osaisin maalata.

Johtuen siitä, että taide on minulle ennen kaikkea terapiaa, sekä tapa käsitellä tunteitani, jokainen teokseni sisältää suuria tunteita. Olen itkenyt, nauranut ja ollut innoissani jokaista teostani tehdessäni. Teosteni pyrkimys yksilöllisistä kokemuksista kumpuavaan kerrontaan on näin ollen vahva.

Tuotantoni on abstraktia maalaustaidetta.

Ohjelma Taidekierroksen aikana

Ateljeessani on esillä uusimpia teoksiani näyttely tyyliin Konstrundanin aikana.


Ajo-ohjeet

Työhuoneeni on rakennuksen ylimmässä eli kolmannessa kerroksessa