Kotikatu 23 A
40720 Jyväskylä
0505229902
Taidegrafiikka, Valokuva
Olen 67-vuotias eläkeläinen ja teen neulanreikävalokuvausta sekä grafiikkaa. Neulanreikävalokuvaukseen käytän itse tekemiäni kameroita. Neulanreikävalokuvauksessa suosin kahden valotuksen tekniikkaa samalle paperille. Haluan luoda uutta enkä vain dokumentoida jotain. Kuvaan myös solarigrafiaa ja siihen käytän metallisista maustepurkeista tekemiäni kameroita. Kuviani on ollut useassa maassa eri festivaaleilla sekä näyttelyissä.
Grafiikkaa teen kuparilaatalle käyttäen pääasiassa akvatintaetsausta mutta myös hiukan kuivaneulaa. Tapanani on myös korostaa vedoksen jotakin kohtaa kullan värisellä vesivärillä.
Tarkoituksenani on kertoa vierailijoille neulanreikätekniikasta. Se tuntuu olevan useimmille tuntematon. Minulla on kuviani sekä kameroitani kotonani, joten voin hyvin havainnollistaa vierailijoille asiaa. Myös grafiikasta on aikomukseni kertoa. Varsinaista työnäytöstä en pysty kotonani toteuttamaan.