51. Anna-Maria Sinisalo - Stogis Meilahden Tilajakamo

Anna-Maria Sinisalo, Syvyydestä yhteyteen, Pigmentti ja öljyväri kankaalle, 68 x 85 cm, 2024, kuvaaja: Anna-Maria SinisaloAnna-Maria SinisaloAnna-Maria Sinisalo, Kohtaamisia kuolemattomuuden kanssa (jänis), Pigmentti, öljyväri ja lehtimetalli kankaalle, 20 x 20 cm, 2024,  kuvaaja: Anna-Maria SinisaloAnna-Maria Sinisalo, Kuutamossa kastaudun, Akvarelli ja öljyväri kankaalle, 70 x 50 cm, 2025, kuvaaja: Anna-Maria SinisaloAnna-Maria Sinisalo, Luontoon kietoutunut, Pigmentti ja öljyväri kankaalle, 100 x 120 cm, 2024, kuvaaja: Anna-Maria Sinisalo

Katuosoite

Tukholmankatu 10
00290 Helsinki

Puhelin

0504393445

Taidemuoto

Piirustus, Taidemaalaus

Saavutettava liikuntarajoitteisille

Tietoa taiteilijasta/ryhmästä

Olen Anna-Maria Sinisalo helsinkiläinen koulutettu kuvataiteilija. Teoksissani on usein luonto vahvasti läsnä. Olen kiinnostunut luonnon mystisyydestä ja ihmisen yhteydestä luontoon, sisimpäänsä sekä näkymättömään.

Taiteen luomisen prosessissa olen kiinnostunut löytömatkasta. Jokainen teos on oma matkansa ja sen tehtävänä on tuoda jotain näkyville.

Tällä hetkellä keskityn materiaaleina pääsääntöisesti pigmenttiin ja akvarelleihin kankaalla. Pigmentin ja akvarellin kanssa työskentelyssä minua viehättää sen tietynlainen arvaamattomuus ja intuitiivisuus.

Ohjelma Taidekierroksen aikana

Konstrundan-tapahtuman aikana työhuoneellani on esillä teoksia viime vuosilta. Voit ostaa teoksiani sekä vierailijat saavat myös tutustua pigmentti ja akvarellitekniikkaan kankaalla ja halutessaan myös testata tekniikkaa pienille pohjille.


Ajo-ohjeet

Sisäänkäynti rakennuksen pääovesta. Aulasta oikealle rakennuksen B-siipeen, 6.kerros, työhuone B627.

Meilahden Tilajakamo sijaitsee entisessä sairanhoito-opistossa osoitteessa Tukholmankatu 10. Sisäänkäynnin tunnistaa Gunnar Finnen reliefistä 'Sairaanhoito' vuodelta 1939. Rakennuksen aulassa sijaitsee myös Stogis - Pieni Aulagalleria.

Rakennuksella ei ole omaa parrkkialuetta tai vieraspaikkoja - suosi julkisia liikennevälineitä! Bussilla 25 - pysäkki Tukholmankatu. Myös Bussilinjat 20,30 500 ja 510 tuovat alueelle. Samoin Ratikat 4 ja 7. Tarkista päivitetyt tiedot HSL reittioppaasta!

Avustaen esteetön: Pääoven edessä on koreke, ovessa & tuulikaapissa kynnyksiä ja oven aukaisuun tarvitaan apua. Pääoven edessä on pysähtymiskielto, mutta talon reunalla olevan sisäpihatien kohdalla voi pysähtyä. Muuten kulku aulassa esteetöntä ja tiloissa on inva-WC.