Konstrundanin uusi projektijohtaja Anniina Dunder-Berg

Esittelyssä Konstrundanin uusi projektijohtaja

13.10.2025 klo 16:17
Anniina Dunder-Berg on aloittanut Konstrundanin uutena projektijohtajana syyskuun alussa.

”Konstrundan mahdollistaa aidot kohtaamiset taiteen äärellä ja nostaa esiin taiteilijoita, muotoilijoita ja taidekäsityöläisiä kautta maan. Tapahtumassa on pohjimmiltaan kyse jostain hyvin inhimillisestä, samalla kun Konstrundan näyttää luovan kentän uskomattoman monimuotoisuuden.”

Anniina Dunder-Berg on aloittanut Konstrundanin uutena projektijohtajana syyskuun alussa.
Hän on koulutukseltaan korumuotoilija, mutta on viimeisen viidentoista vuoden aikana työskennellyt taiteen, muotoilun, johtamisen ja kulttuuriprojektien parissa monipuolisesti. Aiemmin hän on toiminut muun muassa pienen kultasepänalan yrityksen toimitusjohtajana sekä Design District Helsingin toiminnanjohtajana.

Konstrundanin tehtävien ohella Anniina on myös itse kuvataiteilija, päämedioinaan öljymaalaus ja kuivapastellipiirustus. Hän on lisäksi tehnyt usean vuoden ajan yhteistyötä tanssitaiteilija Katriina Kantolan kanssa. Yhteistyön myötä on syntynyt kaksi poikkitaiteellista esitystä, joita on esitetty yhteensä lähes kolmekymmentä kertaa pääkaupunkiseudulla ja Maarianhaminassa.

Anniinan ateljee sijaitsee Studio BOMilla, osana luovaa yhteisöä, jonka hän on perustanut ja jota hän vetää yhdessä Piia Jalkasen ja Päivi Keski-Pompun kanssa. Yhteisöön kuuluu kahdeksan jäsentä. 

Anniina on lisäksi lintubongari, mikä näkyy vahvasti hänen taiteessaan. Viimeisen vuoden ajan hän on työskennellyt öljymaalaussarjan kanssa, jonka nimi on Jäljelle jäävät tyhjät huoneet. Teossarjassa Anniina käsittelee suruaan lintukantojen vähenemisestä ja huolta siitä, että yhä useampi laji on vaarassa kadota. Maalauksissa on ihmisen luomia tiloja ja paikkoja, joista kaikki elollinen on kadonnut.

Konstrundan
Konstrundan 5-6.9.2026

Muutokset ja peruutukset

Osalle tapahtumaosallistujista on valitettavasti tullut esteitä.Lue lisää »
04.09.2026 klo 11:25
Konstrundan 5-6.9.2026

Vuoden jännittävin viikko on täällä!

Suomen suurin avoimien ateljeiden tapahtuma on pian täällä. Lue lisää »
02.09.2026 klo 16:22
Konstrundan 5-6.9.2026

Safe Space – Tehdään yhdessä Konstrundanista turvallinen tapahtuma kaikille

Kiitos, että luot osaltasi turvallisen kokemuksen kaikille!Lue lisää »
02.09.2026 klo 16:17
Konstrundan 5-6.9.2026

Uutta tänä vuonna: Google My Maps

Tänä vuonna voit valita, haluatko käyttää Konstrundanin omaa karttaa vai Google my Maps -karttaa.Lue lisää »
02.09.2026 klo 16:15
Vyer Näkymiä 4-25.9.2026 Kulturhuset / Kulttuuritalo Grand

Näkymiä 4. – 25.9.2026

Avajaiset torstaina 3.9. klo 17–19 Kulttuuritalo Grandissa.Lue lisää »
27.08.2026 klo 15:42
Konstrundan 5-6.9.2026

Auta vierailijoita löytämään perille ateljeeseesi

Konstrundanilta saamasi materiaali on tarkoitettu opastamaan kävijöitä löytämään perille ateljeeseesi.Lue lisää »
24.08.2026 klo 16:05
Projektijohtaja Anniina Dunder-Berg

Projektijohtajan tervehdys

Konstrundanin projektijohtaja kirjoittaa vuosittain pienen tervehdyksen Konstrundanin lehteen. Lue lisää »
14.08.2026 klo 11:26
Alma Pöysti

Vuoden suojelija - Alma Pöysti

Vuoden suojelija on näyttelijä Alma Pöysti.Lue lisää »
12.08.2026 klo 09:17
Konstrundan 5.-6.9.2026.

Konstrundan-lehti 2026

Konstrundan-lehdestä löydät muun muassa tietoa tämän vuoden osallistujista, taiteen perjantaista ja vuoden tervehdyksestä.Lue lisää »
30.07.2026 klo 12:25