Raisiontie 5
00280 Helsinki
Keramik
Jag tillverkar främst funktionell keramik. Mitt mål är att skapa vackra och intressanta föremål för hemmet.
Den senaste tiden har jag varit intresserad av naturens former, speciellt de som finns under havet.
Jag är sugen på att testa olika sätt att bränna keramik, mina favoriter är vedeldning och raku. Magin med lågor och aska skapar oemotståndliga ytor och färger.
Men för mig är den mest underbara arbetsfasen inom keramik att arbeta med själva leran. Möjligheterna är oändliga och av leran lugnar man ner sig och resten av världen försvinner.
Du är varmt välkommen att komma och se hur vår lilla keramikstudio fungerar och de många olika stadierna av att arbeta med lera. Du kan ta en titt på vårt materialförråd och ugnsrum, såväl som vårt breda utbud av handgjord konst och funktionell keramik.
Sväng från Mannerheimvägen till Kiskovägen och den förgrenar sig till Resovägen. Vår verkstad ligger på höger sida av byggnaden, nerför en liten trappa.