Korkeavuorenkatu 7
00140 Helsinki
Formgivning, Konsthantverk, Skulptur, Ädelmetall och smyckeskonst
Jag är Meira, smyckesdesigner till utbildningen och smyckeskonstnär till själen. I min webbutik säljer jag designsmycken som jag själv har designat och tillverkat i några butiker, bland annat i Kruunu, smyckes- och klockmuseum i Esbo. Jag deltar i utställningar i Finland och utomlands med mina unika konstsmycken, några av dem är mycket skulpturala. Min senaste utställning var 7.6-2.8.2025 i Galleria Carlo Lucidi i Italien. Denna utställning var en del av priset jag fick på Milan Jewelry Week i oktober 2024. Jag gör smycken främst i silver, men jag använder även guld, koppar och andra material. En av mina favorittekniker är den gamla koreanska Keum boo, som kan användas för att fästa gulddekorationer på ytor av silver.
Jag ställer ut mina smycken och berättar gärna för intresserade besökare mer om tillverkning, teknik och material. En del av verken är till salu. Mina designsmycken kommer också att visas upp och säljas under evenemanget.
Gå in genom porthuset till innergården och direkt mittemot på gatuplanet till dörren och de stora fönstren. Ovanför fönstren finns skylten Paja&Bureau och en Luo Collective -skylt bredvid fönstret. Stig in, Luo Collective finns i baksidan av verkstaden.