Tallberginkatu 1 D, k-krs
00180 Helsinki
0504080991
Måleri, Visuell Konst, Övrigt
Jag är en enkaustisk målare från Helsingfors. Jag målar med bivax, en teknik som är över 2000 år gammal och har sitt ursprung i Grekland. Enkaustisk betyder "att bränna in": Olika lager av vax fästs vid varandra med eld. Bivaxets natur är utmärkt för abstrakta målningar, starka tredimensionella strukturer och även collage. Jag komponerar även musik och har målat mina egna kompositioner samt komponerat mina målningar. Andlighet är viktig för mig och det återspeglas i många av mina verk.
Under Konstrundan kommer jag att prata om enkaustiken och dess historia samt visa hur man målar med vax. Besökare kan också prova på vaxmålning om de vill.
Från Tallbergsgatans sida, genom trappuppgången till gården, D-trappan, källarvåningen och Ateljee Aapeli.
Från Kabelplats-sidan, genom huvudentrén till glasgården, E-trappan, källarvåningen och Ateljee Aapeli.
Från Märaholmsgatans sida, genom DEF-lastkajen inuti, genom glasdörren till E-trappan, källarvåningen och Ateljee Aapeli.