Konstens fredag 6.11.2026

I år kommer Konstens fredag, den 6 november, att återigen erbjuda en konstpedagogisk kortfilm riktad till barn i lågstadieåldern.

Konstens fredag har arrangerats sedan 2012 och har utvecklats till en uppskattad och efterlängtad del av skolåret. Det kostnadsfria, konstrelaterade evenemanget har många positiva effekter: det stärker barns välmående, fantasi och självkänsla och ger jämlik tillgång till konst, oberoende av bakgrund.

Evenemanget möjliggörs med stöd av bl.a. Stiftelsen Brita Maria Renlunds minne sr.

Konstrundans Youtube-kanal


Konstens fredag är en ovärderlig plattform för att inspirera nästa generation att upptäcka konst och kreativitet.

 

ÅRETS KONSTNÄR

Årets konstnär för Konstens fredag är Marjo Pitko (bildkonst, magister). Hon arbetar som grafisk konstnär och bildkonstpedagog i Meri-Lappi, och i hennes verk möts havet, älven och rytmen i den nordiska naturen. Hennes konst är ett samspel mellan teckning, måleri och fotografi. Helheten knyts samman med hjälp av grafik. Vid sidan av sitt konstnärskap uppmuntrar hon människor i alla åldrar att upptäcka bildkonsten.

ÅRETS UPPGIFT

I årets uppgift för Konstens fredag får deltagarna utforska grafikens värld på ett lekfullt sätt. Arbetet hämtar inspiration från somriga minnen och naturens spår, som omvandlas till personliga konstverk.

Konstens fredag

Konstens fredag 2026

Årets konstnär för Konstens fredag är Marjo Pitko.Läs mera »
Konstrundan 5-6.9.2026

Presentation av Konstrundans team

Konstrundans team har fått många nya ansikten under det senaste halvåret.Läs mera »

Konstrundan 2026 samlar ca 430 kreativa aktörer runt om i Finland

Årets deltagare och stöd från kulturstiftelser.Läs mera »