Konstens fredag 6.11.2026

I år kommer Konstens fredag, den 6 november, att återigen erbjuda en konstpedagogisk kortfilm riktad till barn i lågstadieåldern.

Konstens fredag har arrangerats sedan 2012 och har utvecklats till en uppskattad och efterlängtad del av skolåret. Det kostnadsfria, konstrelaterade evenemanget har många positiva effekter: det stärker barns välmående, fantasi och självkänsla och ger jämlik tillgång till konst, oberoende av bakgrund.

Evenemanget möjliggörs med stöd av bl.a. Stiftelsen Brita Maria Renlunds minne sr.

Konstrundans Youtube-kanal


Konstens fredag är en ovärderlig plattform för att inspirera nästa generation att upptäcka konst och kreativitet.

 

ÅRETS KONSTNÄR

Årets konstnär för Konstens fredag är Marjo Pitko (bildkonst, magister). Hon arbetar som grafisk konstnär och bildkonstpedagog i Meri-Lappi, och i hennes verk möts havet, älven och rytmen i den nordiska naturen. Hennes konst är ett samspel mellan teckning, måleri och fotografi. Helheten knyts samman med hjälp av grafik. Vid sidan av sitt konstnärskap uppmuntrar hon människor i alla åldrar att upptäcka bildkonsten.

ÅRETS UPPGIFT

I årets uppgift för Konstens fredag får deltagarna utforska grafikens värld på ett lekfullt sätt. Arbetet hämtar inspiration från somriga minnen och naturens spår, som omvandlas till personliga konstverk.

Konstens fredag

konstens fredag 2023

Konstens fredag 2023

Uppgift går ut på att var och en av oss har en bild av en plats som är viktig eller betydelsefull för oss och som också kan fungera som en bild av en tillflyktsort i svåra stunder. Läs mera »
konstens fredag 2022

Konstens Fredag 2022

Måla giftfritt med bär och kaffe tillsammans med Anna Semerdijev.Läs mera »
Konstens Fredag 2021

Konstens Fredag 2021

Gör uppgiften "Den fantastiska akvarellen" tillsammans med konstnär Anette Gustafsson.Läs mera »