Konstens fredag 3.9.2021

21.05.2021 kl. 08:59
Akvarellkonstnären Anette Gustafsson presenterar årets uppgift!

Den fantastiska akvarellen

Årets uppgift ”Den fantastiska akvarellen” lanseras på Konstens fredag 3.9.2021 på Konstrundans hemsida www.konstrundan.fi men kommer sedan att ligga kvar på hemsidan så att den kan utföras senare.

På filmen berättar akvarellkonstnären Anette Gustafsson om sig själv och sitt arbete varefter hon steg för steg presenterar uppgiften för barnen.

Så här beskriver Anette årets uppgift:
”Tillsammans kommer vi att experimentera och undersöka akvarellmåleriet på ett enkelt och roligt sätt med mycket vatten, pigment och lite oväntade redskap. Utan att egentligen måla med färgen, ser vi hur vattnet och slumpen leder färgpigmenten till oväntade och unika former. Inget är rätt eller fel, alla bilder blir olika och vi kanske kan hitta några figurer i mönstret när det torkat?”

Uppgiften kan utföras i skolan eller i hemmet, läraren eller föräldrarna kanske behöver hjälpa till med förberedelser samt med att samla ihop materialet. Instruktionerna kommer att finnas på Konstrundans hemsida i god tid innan filmen lanseras.

Resultaten kommer att presenteras på sociala medier. Lärarna eller föräldrarna ombeds att ladda upp bilder av barnens konstverk på Instagram #konstensfredag #konstrundan eller att skicka bilderna till Konstrundan för uppladdning. konstens.fredag@gmail.com.

På Instagram kan barnen sedan enkelt se vad andra barn har åstadkommit. Den som vill kan gärna ställa ut konstverken t.ex. i ortens bibliotek eller på ett äldreboende.

Anette Gustafsson
Anette har målat med vattenfärg och akvarell i hela sitt liv och hon älskar det! Enligt Anette är akvarellen så spännande för att den är levande. Hon är yrkesverksam konstnär och jobbar också som konstpedagog.

Anette jobbar gärna i stora format med breda penslar och mycket vatten. Helst målar hon skärgårdslandskap men hon är även väldigt intresserad av porträtt av alla de slag.

Så här beskriver Anette sitt målande:
”Att måla är livsnödvändigt för mig. Inspiration hämtar jag huvudsakligen i naturen, där öppet hav möter land eller där ljus spelar mellan glesa trädstammar. Landskap som går att finna i ansiktet hos ett djur eller en människa utmanar mig också. I bilderna bearbetar jag mina intryck av naturen och låter känslorna rinna över landskapet.”

Anette är hemma såväl i Sverige som på Åland och under Konstrundan öppnar hon upp sin ateljé i Hellestorp på Lemland för besökare.

Konstrundan
5-6.9.2026 Konstrundan

Sista ansökningsdagen är imorgon

Du hinner ännu fullborda och skicka in din ansökan.
24.02.2026 kl. 13:47
Konstrundan 5-6.9.2026

Nytt i årets ansökan

I samband med ansökan kan konstpedagoger anmäla sitt intresse för att bli årets konstpedagog för Konstens fredag 2026.
16.02.2026 kl. 16:37
Konstrundan illustration

Årets illustratör och illustration

Hanna-Riikka Heikkiläs illustration för Konstrundan bygger på tanken om mötet mellan konsten och publiken, samt om hur nya upplevelser och idéer kan integreras i vardagen.
04.02.2026 kl. 08:41
Konstrundan open call

Ansök till Konstrundan 2026

Ansökan är öppen 26.1-25.2.2026.
27.01.2026 kl. 08:53
5-6.9.2026 Konstrundan

Nya regionkontakter i Huvudstadsregionen och Österbotten

Regionkontakterna är Konstrundans kontakt till våra deltagare.
20.01.2026 kl. 11:54
Fönster i Helsingfors

Varför har anmälningsavgiften höjts?

Konstrundans anmälningsavgift har höjts till 30€.
19.01.2026 kl. 13:58
5-6.9.2026 Konstrundan

Ansökan öppnas på måndagen 26.1!

Ansökan för Konstrundan 2026 öppnas på måndagen 26.1 och är öppen fram till 25.2.2026.
20.01.2026 kl. 00:00

Vilket år!

Ett stort tack för Konstrundan 2025!
30.12.2025 kl. 16:53
Konstrundan 2025 väska

Nya regionkontakter i Västra Nyland och på Åland

Regionkontakterna är Konstrundans kontakt till våra deltagare.
30.12.2025 kl. 16:38