Konstrundan 2025 flyer

ANSÖKAN TILL KONSTRUNDAN 2025 HAR ÖPPNAT!

20.01.2025 kl. 12:44
Nu är det dags för professionella konstnärer, konsthantverkare, formgivare och konstnärsresidenser att ansöka om att delta i Konstrundan 2025! Ansökningstiden är öppen 20.1–20.2.2025.

Den artonde upplagan av Konstrundan äger rum lö–sö 6-7 september 2025, då kreativa aktörer över hela Finland öppnar sina arbetsrum för allmänheten.

VARFÖR DELTA I KONSTRUNDAN?

Syftet med Konstrundan är att öka förståelsen för samtidskonst, konsthantverk och formgivning i Finland. År 2024 deltog 410 konstnärer, och evenemanget lockade över 28 000 besökare.

Som deltagare får man:

  • Synlighet genom Konstrundans breda marknadsföring
  • Nya kontaktnät inom konstvärlden
  • Möjlighet till direkt försäljning av konstverk
  • Möten med konstintresserade besökare som kan bli framtida kunder eller samarbetspartners

VEM KAN DELTA I KONSTRUNDAN?

Kriterierna för att bli antagen är att du är yrkesverksam konstnär, konsthantverkare, formgivare eller konstnärsresidens. Ansökan är personlig och kan inte göras gemensamt – arbetsgrupper, kollektiv och föreningar kan därför inte delta, men ni kan som enskilda medlemmar skicka in egna ansökningar. Konstnärsresidenser kan söka till Konstrundan som egna entiteter, du fyller då igenom ansökan med residensens information. Du kan läsa mera om urvalskriterierna på konstrundan.fi.

Vi uppmuntrar dig att inspirera andra genom att dela på sociala medier att du har ansökt till Konstrundan 2025. Fler öppna ateljéer i ett område skapar större intresse och lockar fler besökare!

VAD ÄR DET BRA ATT TÄNKA PÅ VID ANSÖKAN?

Konstrundan vill stärka professionella kreativa aktörers möjligheter att försörja sig på sitt yrke, vilket gör kvalitet och kontinuitet avgörande i juryns bedömning. Observera att juryn inte känner till tidigare ansökningar, så ansökningsblanketten måste innehålla all relevant information.

Bedömningen baseras på:

  • Hur du presenterar ditt arbete för besökarna
  • Visuellt material
  • Meritförteckning/CV
  • Utbildning, erfarenhet och verksamhet

Några fotograferings tips:

  • Hitta en neutral bakgrund, vägg, duk, golv. Du kan vara kreativ!
  • Försök att få så mycket naturligt ljus som möjligt, men undvik rakt solljus
  • Använd ett stativ om möjligt
  • Kolla att linsen är ren!
  • Ta flera bilder, det kan vara svårt att få den perfekta bilden genast
  • Editera de bilder du tycker bäst om

AVSLUTANDE HÄLSNINGAR

“Konst är en del av vårt samhälles puls – den berör, utmanar och inspirerar. I en tid där kreativa yrken står inför nya utmaningar är det viktigare än någonsin att synliggöra och värdera det arbete konstnärer gör. Konstrundan skapar möjligheter för allmänheten att möta konstnärer i deras arbetsmiljö, få en djupare förståelse för skapandeprocessen och stöda konsten direkt. Dessa möten stärker både den konstnärliga landskapet och konstens roll i samhället.” understryker projektledare Frida Gullichsen.

Konstrundan
Konstrundan 5-6.9.2026

Avbokningar & förändringar

Några av årets deltagare har tyvärr fått förhinder.
04.09.2026 kl. 10:51
Konstrundan 5-6.9.2026

Årets mest spännande vecka är här!

Finlands största öppna ateljé-evenemang närmar sig med stormsteg.
02.09.2026 kl. 16:23
Konstrundan

Konstrundan är ett Safe Space

Tack för att du bidrar till en trygg och trivsam upplevelse för alla!
02.09.2026 kl. 16:10
Konstrundan 5-6.9.2026

Nytt i år: Google My Maps

Årets besökspunkter finns både på Google My Maps kartan och på Konstrundan.fi kartan.
02.09.2026 kl. 16:05
Vyer Näkymiä 4-25.9.2026 Kulturhuset / Kulttuuritalo Grand

Vyer 4 – 25.9.2026

Vernissage torsdagen den 3.9 kl. 17–19 på Kulturhuset Grand.
27.08.2026 kl. 15:18
Konstrundan 5-6.9.2026

Hjälp besökare att hitta till din ateljé

Materialet du har fått av Konstrundan är till för att hjälpa besökare att hitta till din ateljé.
24.08.2026 kl. 14:31
Projektledare Anniina Dunder-Berg

Projektledarens hälsning

Varje år skriver Konstrundans projektledare en hälsning i Konstrundan-tidningen.
14.08.2026 kl. 11:05
Alma Pöysti

Årets beskyddare - Alma Pöysti

Årets beskyddare är skådespelaren Alma Pöysti.
12.08.2026 kl. 09:09
Konstrundan 5-6.9.2026

Konstrundan tidningen 2026

I Konstrundan tidningen hittar du bland annat information om alla årets deltagare, konstens fredag och årets hälsning.
30.07.2026 kl. 12:03