Sara Östman

Illustratören i år är Sara Östman

05.02.2025 kl. 13:23
Årets illustration är skapad med en mix av digital teckning och teckning gjord med oljekrita.

Sara Östman är en illustratör, grafisk formgivare och nybliven Helsingforsbo, ursprungligen från Nykarleby. Sara har tidigare illustrerat bland annat för tidskrifter, gjort bokomslag och tycker i allmänhet om att inkorporera handritade element i sin formgivning.

Årets illustration är skapad med en mix av digital teckning och teckning gjord med oljekrita. Motivet är ett mönster av delvis abstrakta färgfält som liknar dörrar eller fönsterluckor på glänt, samt ett rutmönster – som kan liknas vid en färdväg i ett brädspel. De olika nyanserna representerar variationen av allt som kan finnas innanför dem. De kompletterande illustrationerna är en blandning av olika färger och former som symboliserar olika konstupplevelser och möten på vägen.

Ni hittar Saras portfolio och projekt via hennes Linktree och på Instagram under @sara_ostman.

Konstrundan
Konstnär målar

Boka ett gruppbesök dagen före Konstrundan

Vill du ge din skolklass, dagisgrupp eller förening en inspirerande inblick i hur det är att arbeta som konstnär?
26.06.2025 kl. 09:17
Art Pricing Webinar for Visual Artists

KONSTRUNDAN I SAMARBETE MED GLOBE ART POINT: ART PRICING WEBINAR

Webinaret fokuserar på konst inom måleri, skulptur och grafik.
25.06.2025 kl. 09:27
Konstrundan 6-7.9.2025

Årets Instagram takeovers

Konstrundans deltagare tar varje sommar över vår Instagram och delar om sin konst.
05.06.2025 kl. 10:07
Konstrundan 6-7.9.2025

Konstrundan söker projektledare

Vi söker projektledare till Konstrundan – en av Finlands största mötesplatser för konst och publik.
05.06.2025 kl. 08:54
Sade Kahra

Årets hälsning - Sade Kahra

Årets hälsning i Konstrundan tidningen skrivs av fotokonstnären Sade Kahra, som i sin text reflekterar över konstnärens arbetsrum som platsen där upphovsrätter föds och vikten av att skydda det immateriella värdet i skapande.
19.05.2025 kl. 11:21

Vi söker nu en regionkontakt i Västra Nyland

Är du engagerad i det lokala konstfältet och vill bidra till att utveckla Konstrundan? Vi söker en ny regionkontakt i Västra Nyland som vill vara med och stärka kontakten med deltagarna och förankra Konstrundan lokalt.
22.04.2025 kl. 11:46

Delta i Konstrundans webinar och workshop

Konstrundan ordnar under våren webinar och workshop för konstnärer i temat personligt varumärke och visuell storytelling.
17.04.2025 kl. 16:02
Workshop: Visual Storytelling for Artists – praktisk session

Workshop: Visual Storytelling for Artists – praktisk session

I den här kreativa och praktiska workshopen 6.5 får du arbeta med att lyfta fram både din konst och din konstnärliga identitet.
17.04.2025 kl. 15:42
Webbinarium: Personligt varumärke för konstnärer

Webbinarium: Personligt varumärke för konstnärer

Delta i Konstrundans webbinarium om personligt varumärke för konstnärer 24.4.
17.04.2025 kl. 15:13