"I ateljén är det lätt att se processen bakom konstverken. Det är spännande att höra vad människor tycker om mina verk och att få höra deras tolkningar och tankar om vad verken väcker hos dem. Det är roligt att träffa nya människor – och också gamla bekanta."Läs mera »
I sin konst strävar Camilla efter att lyfta fram träets naturliga egenskaper och fascineras särskilt av dess nedbrytningsprocess – den biologiska transformationen från ett tillstånd till ett annat. "Det uppstår gärna poesi i det som vid första anblick kan te sig banalt och enkelt". Läs mera »
Bakom den enkla fasaden på källarvåningen av ett trähus i Gumtäkt finns fyra konstnärers arbetsrum som sprudlar av kreativitet. En av dem som arbetar i den idylliska trähusstadsdelen är konstnären, formgivaren och konsthantverkaren Hanna-Kaisa Korolainen.Läs mera »
Åsa Hellmans konst är en del av keramikkonstens kontinuitet, som har sitt ursprung redan i förhistorisk tid. I hennes konst har det uråldriga fått vår tids form. Läs mera »
Grunden till allt Taigas skapande ligger i att hon vill försöka förstå eller konkretisera någonting. När hon ska beskriva sig själv som konstnär och människa berättar hon gärna om sina existentiella tankar och rädslor. Läs mera »
Erica Törnroth växte upp på Houtskär, och under textilutbildningen i Åbo växte hennes intresse för textiltekniker. Idag arbetar Erica mest med textiltryck i egna mönster, men hinner även handväva, garva fiskskinn och göra helhets inredningar på beställning.Läs mera »