70. Saga Vuorisalo - Keramiikkapaja Fem

Saga Vuorisalo, Kuppikasa, eri tekniikoitaSaga VuorisaloSaga Vuorisalo, Mutka, käsinrakennettu muki, 2022Saga Vuorisalo, Hedelmäkulho, 2020Saga Vuorisalo, Kurinuki -kupit, puupoltto, 2022

Gatuadress

Raisiontie 5
00280 Helsinki

Konstart

Formgivning, Keramik

Information om konstnären/gruppen

I mitt keramik arbete gillar jag att leka med form och färg, eller överdriva en enkel detalj. Jag gör främst funktionella föremål som koppar, skålar och vaser, men är också intresserad av skulptering. Mina favorittekniker är tumning och drejning, med enstaka formtillverkning och gjutning.

Program under Konstrundan

I vår verkstad kan du se och köpa verk av fem keramiker, allt från kaffekoppar och vaser till små djurfigurer. Vi kommer att visa olika faser och tekniker av keramiskt arbete och berätta om de olika material vi använder. Ni kan till och med ta en titt på vårt ungsrum!