212. Pia Kääpä - Lepplax sommaratelje

Bird of paradise 3, olja på duk, 40x50cm, 2023Jag arbetar i min ateljé. under arbete,Hundar.Karneval, olja på duk, 20x20 cm, 2023Glasgrön himmel, 40x50 cm, olja på duk, 2022Vinterlandskap-stad, 47x67 cm, olja och akryl på duk, 2018

Gatuadress

Söderholmsvägen 267
68530 Lepplax

Telefon

+4915733876439

Konstart

Måleri, Skulptur

Information om konstnären/gruppen

Jag är bosatt i Tyskland sedan många år och där har jag också fått min utbildning i måleri. Jag målar främst tavlor i olja på duk i olika format från 20x20 till 120x160. Förutom olja arbetar jag också i akryl, akvarell och teckning.
Om somrarna tillbringar jag den mesta tiden i Finland på torpet i Lepplax. Här målar jag i min sommarateljé vid stranden eller slipar bronsfigurer ute i det fria. Min konst kan beskrivas som färgstark och positiv, jag gör både föreställande, naivistisk och abstrakt konst. I många tavlor finns också en aning humor eller en tankeställare. Förutom tavlorna har jag skulpturer i brons som de senaste åren har tagit en stor del av mitt kreativa arbete.

Program under Konstrundan

Jag visar mina verk och talar gärna om hur jag arbetar, hur processen fortskrider och vad som får mig att arbeta så som jag gör.

www.piakaapa.com, Facebook: Art by PAK, Pia Kääpä, Instagram: piakaapa

Köranvisningar

Ta av vid Lepplax vägskäl på riksväg 8, följ Söderholmsvägen så långt tills allmän väg upphör. Fortsätt längs grusvägen vidare förbi allmänna simstranden till parkeringsplatsen. Därifrån en kort promenad till torpet.